FESTIVAL KROKODIL 2016.
Festival Krokodil 2016. KROKODIL NA PUTU OKO SVETA
FESTIVAL, KROKODIL, KNJIZEVNOST, PISCI, UMETNOST,
4123
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-4123,bridge-core-3.0.5,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-29.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.10.0,vc_responsive
 

 FESTIVAL KROKODIL 2016.

–  KROKODIL NA PUTU OKO SVETA –

KAD

24 – 25. 06. 2016. godine u 20h – Beograd

27. 06. 2016. godine u 20h – Niš

GDE

Beograd – Amfiteatar ispred Muzeja istorije Jugoslavije

Niš – Pozorište lutaka, Bulevar dr Zorana Đinđića 7

Debatni program: UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a

UČESTVUJU

Svetislav Basara, Rumena Bužarovska, Alen Mešković, Vladimir Tabašević, The Books of Knjige, Pedro Roza Mendeš, Srđan Srdić, Dubravka Stojanović, Tanja Stupar Trifunović, Ciklotron / Marka Žvaka, Oliver Frljić, Želimir Žilnik, Njuz.net i Štjepan Kučera, kao i učesnici književne turneje “Omnibus”: Štefani Zargnagel, Andreas Timoteu, Kristina Posilović, Suvi Vali, Daniela Zel, Ulrih Šlotman, Stiven Džej Fauler, Ruzana Voskanjan, Aleksander Mihojc, Konstantinos Papageorgiu, Ingmara Balode, Hanele Mikaela Taivasalo, Irini Margariti, Henrika Tavi, SVIRA: Ah, Ahilej GOVORI: Đorđe Branković

Osmo izdanje književnog festivala Krokodil pod nazivom “KROKODIL na putu oko sveta” (KROKODIL Goes Global) održano je u petak i subotu 24. i 25. juna na već dobro poznatom prostoru otvorenog amfiteatra ispred Muzeja istorije Jugoslavije u Botićevoj 6 na Dedinju i 27. juna u Pozorištu lutaka u Nišu.

 

Festival KROKODIL je i ove godine nastavio tradiciju smenjivanja javnih čitanja sa sofa-intervjuima – razgovorima na sceni koju je ustanovio tri godine ranije. Sofa-intervjui su predstavljali pravi hajlajt prve festivalske večeri; razgovor predstavnika regionalnih inicijativa poput Ne davimo Beograd (SRB), Šarena revolucija (MK) i dr. pod nazivom „Skup. Protest! Revolucija?“ činili su mešavinu uzbudljivih diskusija i živih čitanja nekih od najpoznatijih regionalnih pisaca kao što je Svetislav Basara, ali i ugledna istoričarka Dubravka Stojanović te svakako najkontroverzniji hrvatski pozorišni reditelj danas Oliver Frljić.

 

Regionalna priroda festivala KROKODIL reflektuje se i u jakom izboru autora iz našeg regiona. S nama su ove godine bili i pred beogradskom publikom se predstavili Rumena Bužarovska iz Makedonije, dansko/bosansko-hercegovačka literarna senzacija Alen Mešković, dobitnica Evropske nagrade za književnost za 2016. godinu Tanja Stupar Trifunović (BiH). Tu je, naravno, bio i naš legendarni voditeljski dvojac Kruno Lokotar i Ivan Bevc.

 

Lista autora se tu ne iscrpljuje! Pred beogradskom publikom čitali su autor, novinar i putopisac Pedro Roza Mendeš (Portugalija), Srđan Srdić (Srbija) kao i gost Krokodilove rezidencije za pisce mladi pisac iz Češke Štjepan Kučera.

 

Sofa-intervjui i čitanja bili su dinamično uvezani živim nastupom popularne beogradske avangardne kabaretske atrakcije Ah, Ahilej osnovane 1999. godine kada nastaje njihov debi album “Super život”. Na ovogodišnjem festivalu Ah, Ahilej predstavio je nov projekat – CD “Kapetane, brate”, uz seriju duhovitih skaski objedinjenih pod naslovom “Opšte mesto”, u izvedbi Đorđa Brankovića koja je već dosegla kult status na Youtubeu i društvenim mrežama.

 

Uz suptilnu dozu humora, ironije i blagog cinizma, ovi anti-heroji uspešno se obračunavaju sa nus-pojavama savremenog društva, od generacijskih mitova do ružičastih snova turbo-kapitalizma, preispitujući neke od večnih ljudskih tema.

 

Ove godine KROKODIL je takođe udružio snage s književnom mrežom CROWD na tromesečnoj književnoj turneji OMNIBUS koja predstavlja preko 100 pisaca iz više od 20 zemalja Evrope i Azije. Književna turneja OMNIBUS predstavlja autobusko putovanje kroz evropske kutke, od sela do uzburkanih megalopolisa, i prenosi Novu evropsku književnost UŽIVO kroz dubinski dijalog između pisaca, lokalne publike i književnih scena – ”od Finske do obala Kipra, na međunarodnim festivalskim scenama, u betonskim džunglama velikih gradova i napuštenim planinskim kolibama…”

 

KROKODIL je na dve stanice ove turneje u Srbiji, u Beogradu i Nišu, predstavio 14 savremenih evropskih autora iz zemalja kao što su Kipar, Jermenija, Nemačka, Grčka, Finska, Velika Britanija, Holandija itd.

 

Posebnu draž festivala predstavlja serija dinamičnih debata koja privlači izuzetnu pažnju šire akademske zajednice ali i medija. Debatni programi održani su 24. i 25. juna u UK Parobrod (Kapetan-Mišina 6a)

 

24. jun od 12 sati, Književni aktivizam – fraza ili novi pristup? Učestvuju: Daniela Zel (kookbooks), Stiven Džej Fauler (projekat Enemies), Kristina Posilović (Ri-lit), Suvi Vali, Vesna Bjedov i Dragan Protić (Pesničenje), Olivera Stošić-Rakić (KCB), Bojan Savić Ostojić (Agon & Knjižuljak), Danilo Lučić (Kontrast)… Moderatorka: Ana Pejović iz Udruženja Krokodil. Jezik debate: engleski.

 

25. jun Između čekića ideologije i nakovnja politike – umetnost u Postjugoslaviji.  Od 12 do 13.30 časova učestvuju: Dubravka Stojanović, Rumena Bužarovska i Tanja Stupar Trifunović Od 14 do 15.30 časova učestvuju: Oliver Frljić, Svetislav Basara i Želimir Žilnik. Moderator: Vladimir Arsenić, književni kritičar

 

U ponedeljak 27. juna, u dvorani Pozorišta lutaka u Nišu održano je treće veče osmog Krokodila. Pred niškom publikom predstavili smo neke od najboljih elemenata beogradskog programa. S nama su u Niš putovali Svetislav Basara, Rumena Bužarovska, Vladimir Tabašević, ali i sedam inostranih pisaca koji su u okviru projekta “Omnibus” od Beograda nastavili prema Sofiji.

 

Drugu godinu zaredom festival je imao i humanitarni karakter. Prijatelj ovogodišnjeg KROKODILA je Hemofarm Fondacija s kojom ujedinjujemo snage u projektu PRODUŽI ŽIVOT s ciljem podizanja svesti javnosti o transplantaciji i doniranju organa, jer su dvadeset puta veće šanse da tokom života dobijemo organe nego da budemo donori. Učesnici KROKODILA pozvali su sve goste da budu humani i odgovorni te postanu ponosni vlasnici donorskih kartica.

 

Srbija ima tri donora na milion stanovnika, a donorsku karticu potpisalo je 115.000 građana što našu zemlju svrstava na dno evropske lestvice donora organa.

 

Festival KROKODIL 2016 podržali su: Ministarstvo kulture Republike Srbije, Hemofarm Fondacija, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Forum Stadtpark/Crowd Network, Ambasada Republike Češke u Beogradu, Institut Kamoiš, UK Parobrod, Muzej istorije Jugoslavije, Erste banka i Pozorište lutaka Niš.

*

 

Festival KROKODIL (Književno Regionalno Okupljanje Koje Otklanja Dosadu I Letargiju) književni je festival koji na jedinstven i originalan način predstavlja književnost regiona u njenom punom obimu – bez generacijskih, poetičkih, rodnih ili bilo kakvih drugih isključivosti. Svojim modernim i dinamičnim pristupom u predstavljanju pisaca, koje čini čitanje uz korišćenje savremenih video i audio medija, muzičko-scenski performansi, kao i širokim izborom koji uključuje poeziju, prozu i dramski tekst, festival KROKODIL je od svog osnivanja 2009. godine postao jedan od najposećenijih književnih događaja u regionu. Do sad je održano šest letnjih festivala i dvanaest gostujućih izdanja našeg festivala u sedam evropskih zemalja, uz učešće sto dvadeset pisaca iz zemlje, regiona i Evrope.